Aktualności

#7KOMPETENCJA – Inicjatywność i przedsiębiorczość

2018-08-25
Inicjatywność i przedsiębiorczość, czyli jak robić to, co się lubi, a dodatkowo, jak robić to sensownie i z korzyścią dla siebie i innych (także finansową). Kto z nas nie marzy o tym, żeby w przyszłości realizować projekty, które są superciekawe, kreatywne, angażujące, a do tego rozwijające i  dające poczucie dumy i sprawczości? Chcesz mieć PRACĘ MARZEŃ? Zadbaj o rozwijanie kompetencji inicjatywności i przedsiębiorczości. To się opłaci!
 
POLUBIĆ ZMIANĘ
„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”- wiedział już o tym Heraklit z Efezu. Zmieniają się style życia, sposoby zarządzania, modele współpracy, sposoby komunikacji. Jak się na to wszystko przygotować?  Sposobów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim należy być otwartym na pomysły, wiedzę, doświadczenia, ale też na porażki. Przecież nikt nie jest idealny. Kolejna kwestia to umiejętność zdobywania wiedzy oraz adaptacji do nowych warunków. Nie wydarzy się to bez tak zwanej elastyczności poznawczej, czyli umiejętności łączenia różnych pomysłów oraz zdolności szukania powiązań pomiędzy różnymi zjawiskami, a także zdolność podejmowania ryzyka. Do tego dochodzi jeszcze odporność emocjonalna. Bo zmiany to w gruncie rzeczy coś pozytywnego. Co jeszcze oprócz otwartości na zmiany i elastyczności składa się na kompetencje związane z  inicjatywnością i przedsiębiorczością?

Lista jest długa:
- kreatywność,
- rozumienie szerszych zagadnień stanowiących kontekst pracy i życia ludzi,
- bycie liderem, przywódcą,
- proaktywne zarządzanie projektami,
- podejmowanie decyzji,
- delegowanie zadań,
- nastawienie na wynik,
- organizacja pracy własnej,
- dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
 
Oczywiście nie może zabraknąć… jeśli chcesz wiedzieć, czy posiadasz już tę kompetencję, spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań:
  • jakich zadań podejmowałem(am) się w trakcie projektu?
  • czy proponowałem(am) nowe zadania, nowe pomysły, nowe rozwiązania, aby podzielić się nimi z pozostałymi uczestnikami projektu?
  • jak moje rozumienie praktyki i zasad zarządzania projektem wzrosło dzięki jego realizacji?
  • kiedy podejmowałem(am) ryzyko i czego się dzięki temu nauczyłem(am)
  • jakie szanse wykorzystałem(am), aby wyrazić swoją kreatywność i wykorzystać nową wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie realizacji projektu?
  • jak zamierzam wykorzystać pojęcie innowacyjności i zarządzania ryzykiem w moich przyszłych projektach związanych z pracą dla i z młodzieżą?
 
 
 
PRZYSZŁOŚĆ
Pracodawcy kompletując dziś swoje zespoły najczęściej szukają osób kreatywnych, elastycznych i wykazujących inicjatywę. Co to znaczy? Między innymi to, że oprócz wiedzy i  umiejętności nabytych na ścieżce edukacyjnej (w szkole i na studiach) bardzo cenne jest rozwijanie swoich pasji. Pewnie pomyślisz: „łatwo powiedzieć”. Ale prawda jest taka, że żyjemy w rewelacyjnych czasach, w których mamy właściwie nieograniczony dostęp do treści, a co za tym idzie, do ludzi, z którymi można się sieciować, uczyć nawzajem i realizować wspólne pomysły. Korzystaj z tego! Szukaj, czytaj, doświadczaj, dziel się swoimi doświadczeniami i zarażaj energią tych, którzy tego potrzebują.
 
JUST DO IT
Spójrz na listę wyżej i zastanów się, nad którymi kompetencjami składowymi musisz jeszcze popracować, a które zacząłeś już rozwijać. Lubisz dzielić się wiedzą? Zorganizuj klub dyskusyjny wokół wybranego tematu, który Cię kręci. Jesteś świetny w organizowaniu planu swojego dnia zadań, które masz do wykonania? Zaproś kolegów na warsztaty z tego zakresu. Kreatywność to Twoje drugie imię, a dodatkowo potrafisz patrzeć na sprawy z perspektywy lotu ptaka? Zaprojektuj kampanię społeczną i działaj proaktywnie. Just do it! A jeśli masz zapał, ale nie bardzo wiesz, w którą stronę pójść, napisz do nas, pomożemy!